31.12.2024

Januar 2025 List župnij Ljubljana Moste in Fužine – JEZUSOVA DRUŽINA

LOGOTIP JUBILEJNEGA LETA IN NJEGOV TEOLOŠKI POMEN

Logotip svetega leta 2025 prikazuje štiri stilizirane like, ki predstavljajo človeštvo s štirih koncev sveta in objemajo drug drugega, s čimer nakazujejo na solidarnost in bratstvo, ki bi moralo povezovati narode. Prvi lik se oklepa križa, znamenja vere, ki ga obenem tudi objema: v tem primeru je tudi križ znamenje upanja, ki ga ne smemo nikoli opustiti. Valovi pod podobo so razburkani, kar pomeni, da med romanjem skozi življenje ne plujemo vedno po mirnih vodah.

Spodnji del križa se razširi in postane sidro, prispodoba za upanje, ki se opira na valovanje, da bi spodbudil upanje v osebnih preizkušnjah in v časih, ko ga svetovni dogodki še močneje vsiljujejo. Tudi izbira barv za like ni naključna: rdeča pomeni ljubezen, delovanje in delitev; rumeno-oranžna je barva človeške topline; zelena nas spominja na mir in ravnovesje, modra pa na varnost in zaščito. Po drugi strani pa črno-siva barva križa oz. sidra pomeni avtoriteto in notranji vidik.

Celotna podoba tudi kaže, da romarjeva pot ni posamična, temveč skupna in dinamična, saj se giblje proti križu, ki je prav tako dinamičen in se sklanja k človeštvu, kot bi mu šel naproti, in ga ne pušča samega, temveč mu ponuja gotovost navzočnosti in varnost upanja. Sliko dopolnjuje geslo svetega leta 2025 »Romarji upanja« v zeleni barvi.

SVETOLETNE CERKVE V LJUBLJANSKI NADŠKOFIJI

O ODPUSTKIH V SVETEM LETU

Za svetoletno cerkev v Ljubljanski nadškofiji je nadškof msgr. Stanislav Zore razglasil:
- Stolnico sv. Nikolaja v Ljubljani
- Baziliko Marije Pomagaj na Brezjah
- Baziliko Žalostne Matere Božje v Stični
- Cerkev Marije Pomočnice v Ljubljani na Rakovniku

»Sedaj je napočil čas za novo jubilejno ali sveto leto, v katerem moremo spet odpreti sveta vrata, da bomo ponudili živo doživetje Božje ljubezni«.

Sveti oče pojasnjuje, da nam dar odpustkov »omogoči, da odkrijemo, kako brezmejno je Božje usmiljenje. Ni naključje, da je bil v preteklosti izraz 'usmiljenje' zamenljiv z izrazom 'odpustek' ravno zaradi tega, ker hoče izraziti polnost Božjega odpuščanja«. Odpustek je torej jubilejna milost.

Po papeževi volji želi tudi ob rednem jubilejnem svetem letu 2025 to »sodišče usmiljenja«, katerega naloga je, da odloča o vsem, kar zadeva podeljevanje in uporabo odpustkov, spodbuditi srca vernikov, da bi gojili in negovali pobožno željo po pridobitvi odpustka kot daru milosti, ki je lasten in značilen za vsako sveto leto in določa naslednje predpise, da bi verniki lahko izpolnili pogoje, »po katerih bo uresničevanje svetoletnih odpustkov možno in učinkovito«.

Med rednim svetim letom 2025 ostanejo v veljavi vsi drugi odpustki. Vsi resnično skesani verniki, brez vsake navezanosti na greh in ki jih vodi duh ljubezni ter so v svetem letu očiščeni z zakramentom pokore in okrepljeni s svetim obhajilom, molijo po papeževih namenih, lahko iz zakladnice Cerkve prejmejo popolni odpustek, oproščenje in odpuščanje svojih grehov, ki se lahko nameni dušam v vicah v obliki priprošnje.

I. Ob svetih romanjih

Verniki, romarji upanja, lahko prejmejo svetoletni odpustek, ki ga podeljuje sveti oče, če se udeležijo pobožnega romanja:
– na katero koli jubilejno sveto mesto in se tam pobožno udeležijo svete maše; obredne maše ob podelitvi zakramentov uvajanja v krščanstvo ali ob bolniškem maziljenju; obhajanja besednega bogoslužja; obhajanja molitvenega bogoslužja (ura bogoslužnega branja, hvalnice, večernice); križevega pota; marijanskega rožnega venca; himne Akathistos; obhajanja spokornega bogoslužja, ki se konča s posamično spovedjo, kakor je določeno v obredniku Sveta pokora
– v Rim v vsaj eno od štirih velikih papeških bazilik: sv. Petra v Vatikanu, presvetega Odrešenika v Lateranu, sv. Marije Velike in sv. Pavla zunaj obzidja
– v Sveto deželo v vsaj eno od treh bazilik: Božjega groba v Jeruzalemu, Gospodovega rojstva v Betlehemu, Marijinega oznanjenja v Nazaretu
– v druge cerkve: v stolnico ali v druge cerkve in svete kraje, ki jih določi krajevni ordinarij.

II. Ob pobožnih obiskih svetih krajev

Prav tako lahko verniki prejmejo svetoletni odpustek, če posamično ali v skupini pobožno obiščejo kateri koli jubilejni kraj in tam primeren čas preživijo v češčenju Najsvetejšega in premišljevanju, ki ju sklenejo z molitvijo Oče naš, izpovedjo vere v kateri koli zakoniti obliki in s priprošnjo Mariji, Božji Materi.

III. Dela usmiljenja in pokore Poleg tega lahko verniki prejmejo svetoletni odpustek, če se v pobožnem duhu udeležijo ljudskih misijonov, duhovnih vaj ali formacijskih srečanj o besedilih drugega vatikanskega koncila in Katekizma Katoliške Cerkve, ki naj po zamisli svetega očeta potekajo v cerkvi ali drugem primernem kraju.
Ne glede na določbo, da se more na dan prejeti le en popoln odpustek, lahko verniki, ki so storili dejanje ljubezni v korist duš v vicah, če istega dne drugič zakonito pristopijo k zakramentu svetega obhajila, dvakrat na isti dan prejmejo popoln odpustek, ki velja samo za rajne. S to dvojno daritvijo se uresničuje hvalevredno izvajanje nadnaravne ljubezni, s katero so verniki, ki še bivajo na zemlji, združeni v Kristusovo skrivnostno telo skupaj s tistimi, ki so že končali svojo pot, kajti »odpustek svetega leta je v moči molitve na poseben način namenjen tistim, ki so živeli pred nami, da bi dosegli polnost usmiljenja«.
Na poseben način pa smo prav »v jubilejnem svetem letu poklicani biti oprijemljivo znamenje upanja za številne brate in sestre, ki živijo v težkih razmerah«. Odpustek je torej povezan tudi z deli usmiljenja in pokore, ki pričujejo o spreobrnjenju. Po Kristusovem zgledu in naročilu je treba vernike spodbujati k pogostejšemu opravljanju dobrih del ali del usmiljenja, zlasti v služenju bratom in sestram, ki jih bremenijo različne stiske. Posebej naj »ponovno odkrijejo telesna dela usmiljenja: lačne nasičevati, žejne napajati, popotnike sprejemati, nage oblačiti, bolnike obiskovati, jetnike reševati, mrliče pokopavati«, prav tako naj »ponovno odkrijejo duhovna dela usmiljenja: grešnike svariti, nevedne učiti, dvomljivcem prav svetovati, žalostne tolažiti, nadležne prenašati, žaljivcem odpustiti, za žive in mrtve Boga prositi«.
Prav tako bodo lahko verniki prejeli svetoletni odpustek, če bodo brate in sestre v stiskah ali težavah (bolnike, zapornike, ostarele, osamljene, invalide ...) primerno dolgo obiskali, kakor da bi poromali k v njih navzočemu Kristusu.
Svetoletni popolni odpustek bo mogoče prejeti tudi s pobudami, ki konkretno in velikodušno uresničujejo duha pokore, ki je duša jubileja, zlasti s ponovnim odkritjem spokorne vrednosti petkov: tako da se v duhu pokore vsaj za en dan vzdržijo banalnih razvedril (resničnih in tudi virtualnih, h katerim napeljujejo mediji in družbena omrežja) in nepotrebne potrošnje (npr. s postom ali zdržkom v skladu s splošnimi cerkvenimi pravili in smernicami škofov) ter z darovanjem sorazmerne vsote denarja ubogim; s podpiranjem verske ali družbene dobrodelnosti, zlasti v korist obrambe in zaščite življenja v vseh njegovih fazah in same kakovosti življenja, od zapuščenih otrok, mladih v težavah, do ostarelih v stiskah ali osamljenih, migrantov iz različnih držav, »ki zapuščajo svoje dežele v iskanju boljšega življenja zase in za svoje družine«; s posvečanjem ustreznega dela svojega prostega časa prostovoljnim dejavnostim, ki so v interesu skupnosti, ali drugim podobnim oblikam osebnega prizadevanja.
Ta odlok ima veljavo ves čas rednega svetega leta 2025 ne glede na kakršno koli drugo določbo.
Dano v Rimu, na sedežu Apostolske penitenciarije, 13. maja 2024, na god blažene Device Marije iz Fatime. Kard. Angelo De Donatis, veliki penitenciarij
+ Krzysztof Nyki, regens

OBVESTILA – Ljubljana Fužine

1. januar: Novo leto in praznik Marije, Božje matere: maša ob 11h.

2. januar: Po večerni maši je v cerkvi možnost za molitev in češčenje Najsvetejšega do 22h.

3. januar: Župnik bo obiskal bolnike po domovih.

5. januar: Prva nedelja v mesecu. Po jutranji maši bo pogostitev za starejše in tudi za vse druge udeležence maše.
Ob 16h je maša v DSO Fužine.
Ob 16.30 bo v cerkvi na Fužinah igra o Jezusovem rojstvu in svetih treh kraljih. Pripravljajo jo člani Neokatehumenske skupnosti iz Ljubljane. Povabljeni ste vsi starši skupaj z otoki. Zvečer je tretji sveti večer, ko zopet blagoslovimo svoj dom.

6. januar: Praznik Gospodovega razglašenja – Svetih treh kraljev. Maša bo zvečer ob 19h. Pri maši bo nabirka za potrebe slovenskih misijonarjev.
Ob 20h je srečanje 2. zakonske skupine.

7. januar: Nadaljujemo z veroukom.

9. januar: Po maši je sestanek Karitas.

10. januar: Ob 20h je srečanje 4. zakonske skupine.

11. januar: Ob 16h bo novo srečanje rokodelnice. Tokrat se boste odločili glede izdelave novega mašnega plašča in začeli s pripravami in načrti.

12. januar: Nedelja Jezusovega krsta, s katero končujemo božični čas.

16. januar: 2. zakonska skupina odhaja na svetoletno romanje v Rim za štiri dni.

20. januar: Ob 19.30 je srečanje nove zakonske skupine.

25. januar. To soboto NI MAŠE.

30. januar: Ob 19.30 bo sestanek ŽPS.

2. februar: Nedelja in praznik Gospodovega darovanja – Svečnica. Pri maši ob 8h in 11h bo blagoslov sveč, ki jih boste lahko predhodno kupili v atriju cerkve.



OBVESTILA – Ljubljana Moste

1. januar: Novo leto in praznik Marije, Božje matere: maša ob 9h.

3. januar: Župnik bo obiskal bolnike po domovih.

5. januar: Ob 16.30 bo v cerkvi na Fužinah igra o Jezusovem rojstvu in svetih treh kraljih. Pripravljajo jo člani Neokatehumenske skupnosti iz Ljubljane. Povabljeni ste vsi starši skupaj z otoki. Zvečer je tretji sveti večer, ko zopet blagoslovimo svoj dom.

6. januar: Praznik Gospodovega razglašenja – Svetih treh kraljev. Maša bo zvečer ob 18h. Pri maši bo nabirka za potrebe slovenskih misijonarjev. Ta dan nadaljujemo z veroučnimi srečanji.

12. januar: Nedelja Jezusovega krsta, s katero končujemo božični čas.

13. januar: Ob 17h je srečanje nove zakonske skupine.
Po večerni maši bo srečanje Skupnosti sv. Jožefa. Imeli bomo letno skupščino in se poveselili v prijetni družbi.

17. januar: Ob 20h je srečanje 2. zakonske skupine.

23 januar: Zvečer ob 20h bo sestanek ŽPS v Marijini dvorani.

24. januar: Ta petek NI MAŠE.

27. januar: Ob 18.30 je srečanje biblične skupine. Voditelj bo župnik. Srečanja bodo vsak četrti ponedeljek v mesecu. S seboj prinesite svoje Sveto pismo.

2. februar: Nedelja in praznik Gospodovega darovanja – Svečnica. Pri maši ob 9h bo blagoslov sveč, ki jih boste lahko predhodno kupili v atriju cerkve.